Kapat

Tüp Bebek Yönteminde Bilmedikleriniz ve Son Gelişmeler

Anasayfa Gebelik Tüp Bebek Yönteminde Bilmedikleriniz ve Son Gelişmeler
Hemen Oy Ver

Tüp Bebek Yönteminde Bilmedikleriniz ve Son Gelişmeler

Çocuksuzluk çağımızda çok büyük bir problem. Bu görüşü Dünya Sağlık Örgütü de desteklemektedir. geçen sene Dünya Sağlık Örgütü kısırlığı, dünyadaki üçüncü büyük sağlık problemi olarak açıkladı (birincisi kanser ikincisi kalp hastalıkları üçüncüsü kısırlık ).Çünkü kısırlık gerçekten çok büyük bir insan topluluğunu ilgilendirmektedir. Sadece gelişmiş olan ülkeleri değil aynı zamanda gelişmekte olan ülkeleri de ilgilendirmektedir. İlk üçte yer almasının iyi tarafı ise bu konuda çok fazla araştırma yapılması, üzerinde önemle durulmalıdır. Böylece sonuca daha kısa yoldan ulaşılabilmesi için günden güne tedaviler kolaylaşıyor, günden güne laboratuvar teknolojileri ilerliyor ki hastalıklara da daha başarılı sonuçlar elde edilsin.

Peki, Bebek Sahibi Olabilmek İçin Ne Gibi Teknikler Uygulanıyor?

Akla İlk Gelenlerden Biri Olan Tüp Bebek Ne Zaman Uygulanmaya Başlanıyor?

Tüp bebek tedavisinin diğer tüm tekniklerden daha fazla konuşulmasının nedeni, hepsinde daha başarılı sonuçlar elde ediliyor olmasıdır. Elbette ki Tüp bebek tedavisine gelene kadar uygulanabilecek başka teknikler de vardır, fakat dediğimiz gibi tüp bebek sonuca daha çabuk götüren bir yol olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. İlk tüp bebek1978’de İngiltere’de yapıldı. O zamandan bu zamana dünyada tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Dünyada yaşayan şu anda 7 milyonun üzerinde tüp bebek vardır yani bir büyükşehir nüfusu kadar neredeyse. Bu da bize tüp bebeğin hem emniyetine hem de başarısını kanıtladığını göstermektedir.


Günümüzde İnsanlar Neden Daha Sık Çocuk Sahibi Olamıyor?

Aslında bu durum eskilerden beri vardı fakat insanlar, çekindikleri ve utandıklarından bu konu pek konuşulmaz ve bilinmezdi. Günümüzde artık daha fazla dillendirildiği için çocuk sahibi olamayanların sayısı net olarak bilinmektedir. insanlar artık bunun bir çözümünün olduğunu bildiği için tedavi olmak üzere doktorlara gelmekteler ve bu konu artık günümüzde daha rahat konuşulan bir konudur.

Elbette ki kısırlığın günümüzde eskiye göre daha fazla olmasının başka bir takım nedenleri de vardır. Bunlar erkekte ve kadında farklılık gösterir. Erkekte çevresel faktörlerin kötüleşmesi erkeğin 4 hücresi olan sperm hücresinin kalitesinin düşmesine neden olur. Bu çevresel faktörler soluduğumuz egzoz gazına, yediğimiz gıdalardaki her türlü katkı maddesi, cepteki cep telefonuna, kucaktaki laptop, ağızdaki sigara olarak sıralanabilir. Tüm bunları topladığımızda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sperm kalitesinin düştüğünü görürüz. Dr Hakan Özörnek diyor ki:” bu işe başladığım zaman itibariyle (yani 93 senesinde başladım) bize gelen hastaların yarısından fazlası kadın kısırlığı sebebiyle gelmekteydi. Şu anda ise yarısından fazlası erkekte bulunan problemden dolayı gelmektedir. Dolayısıyla erkekler kadınları bu noktada geçmiş bulunmaktadır.
Özellikle günümüzde sürekli elektronik cihazlarla muhatap olduğumuz malumdur. Dolayısıyla cep telefonu, tablet, laptopların özellikle sperm kalitesinin düşmesine sebebiyet verdiğinin özellikle belirtmek istiyoruz. Kadın yumurtalıklarının radyasyona karşı daha dayanıklı olduğunu fakat spermlerin radyasyondan oldukça fazla olumsuz etkilendiği bilinmelidir
Yumurtaların Zaman Etkiler!!!

Dr Hakan Özörnek diyor ki;
Bir kadın annesinden yumurtalar ile doğar, hiçbir zaman yeni bir yumurta hücresi üretmez. Bu yumurtalar bir depo gibidir siz onu harcarsınız harcarsınız günün birinde biter ve menopoza girersiniz. İleri yaşlarda zor anne olmanın sebebi de budur. Hem yumurta sayınız azalmıştır yıllar içerisinde, hem de yumurtanın sizinle birlikte yaşlanmıştır. Ve yaşlı yumurtada hem döllenmede problem vardır hem de yaşa bağlı sakat çocuk olma, genetik bir kusur olma riski de artmaktadır.

Bu sebeple ideal doğurma yaşı 25 ve 35 yaş arasıdır.

Hastalar Hangi Noktada Tüp Bebek Merkezine Çocuk Sahibi Olamıyorum Diyerek Başvurmalıdır?
Eğer ki hasta 35 yaşına kadar ise evlendiği bir yıl içerisinde eğer ki çocuğu olmaz ise tüp bebek merkezine başvurmalıdır. Çünkü bir sene içerisinde yaklaşık yüzde 82 ihtimalle çocuk sahibi olması gereklidir. 35 yaş 40 yaş arası ise, diyelim ki 37 yaşında evlendiniz o zaman bu süre 6 aydır. Yumurtalar biraz daha azalmış olduğu için daha çok acele etmek gerekir. Diyelim ki 42 yaşında evlendiğiniz o zaman eğer çocuk istiyorsanız doktora hemen gitmek gerekir. Doktor size şunları söyleyebilir “yumurta kapasiteniz gayet iyi önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde kendiliğinden olabilir veya doktor size önümüzdeki 6- 8 ay içerisinde bebek sahibi olmaya çalışın Aksi halde normal yolla çocuk sahibi olmak sizin için zor olabilir ve eğer ki bu süre içinde çocuk sahibi olmaz iseniz merkezimize hemen gelip başvuru yapınız.”

Peki, Tüp Bebek Tedavisi İçin Uygun Kriterler Nelerdir?

Tüp bebek merkezine çok farklı sebeplerle giden hastalar bulunmaktadır. Mesela yumurtlamasında güçlük olan hasta kadının çok basit ilaçlarla yumurtlaması sağlanarak, bebek sahibi olmasına yardımcı olunur. Bu durumdaki hanımlara tüp bebek yapmaya gerek yoktur. Fakat bunun dışındaki pek çok neden için tüp bebek tedavisi çok başarılı olduğu için uygulanma yoluna gidilir. Diyelim ki erkeğin sperm kalitesinde bozukluk var, maalesef ki bu spermin kalitesini düzeltecek ne bir ameliyat ne de bir ilaç bulunabilmiş değil günümüzde. Dolayısıyla sperm iyileştirmek mümkün olmadığı için mevcut spermle baba olması sağlanmaya çalışılır. İşte burada laboratuar koşulları devreye girmektedir yani tüp bebek, tüp bebek denilen şey de zaten normalde kadının vücudunda olan döllenme işleminin laboratuar şartlarında gerçekleştirilmesidir.

Birkaç Defa Denendiği Halde Neden Bebek Sahibi Olunmaz?

Tüp bebekteki en yüksek başarı oranı yüzde atmıştır, en iyi yumurta alınır en kaliteli sperm alınır ve döllenir. Üç dört gün gidişatı izlenir ve transfer edilir transfer edilirken ultrason yardımı ile nereye enjekte edildiği takip edilir, tedavi gören kadına ilaçlar verilir. Dolayısıyla yapılabilecek her şeyi yapılarak bebek sahibi olma şansı yüzde 25’ten yüzde 60’lara kadar çekilmektedir. Ancak bu kadar bir başarı sağlanabilmektedir. Dolayısıyla bazı hastalar ilk seferde gebe kalabilirken bazıları ise maalesef ikinci üçüncü ve dördüncü seferde başarı elde edilmektedir. Hatta on üçüncü denemede başarı sağlanıp ikiz bebek sahibi olan hastalarda mevcuttur. Sabırlı olunduğu takdirde bir şekilde sonuç alınabilmektedir, Dolayısıyla sabırlı olmak bu aşamada önemlidir.
Sperm rahmin içine konulduktan sonra embriyonun henüz tıbbın çözemediği bir şekilde “ben geldim” mesajı vererek rahimde tutulması başarılı olduğu zaman döllenme başarılı olmaktadır. Fakat rahmin embriyonun “ben geldim” mesajına olumlu bir yanıt vermemesi durumunda döllenme işlemi başarısız olmaktadır. Çok karmaşık, çok faktörlü bir sistemdir. Yüzlerce gen aktif olmak da pasif olmakta, onların salgıladığı bir takım proteinler ve bunların miktarının tutması… Çok karmaşık bir sistemdir. Dolayısıyla bu henüz tıbbi açıdan çözebilmiş değildir.

Tüp Bebekte İkiz Üçüz Ve Dördüzler…

Eskiden Tüp bebek uygulanırken gebe kalma oranının yüksek olması için iki veya daha fazla yumurta veriliyordu. Fakat bunun yan etkisi olarak ikiz ucuz ve dördüzler olabiliyordu. Fakat artık Sağlık Bakanlığı buna bir müdahalede bulundu ve bir takım kriterleri artık bunun önüne kimi durumlarda geçebilmektedir. Yönetmeliğe göre 35 yaşın altındaki hanımlarda ilk iki tedavide bir transfer edilebilmektedir. Bunun dışındaki herkese ise 2 transfer edilebilmektedir yani artık üçüz çocuk görünmeyecektir.

Tüp bebek tedavisi ilk olarak İngiltere’de uygulanmaya başlandığında, “doğaya çok müdahale ediyorsunuz, sakat çocuklar dünyaya gelecek” gibi yorumlara maruz kalmıştı. Yani ilk zamanlar bu uygulama hoş karşılanmamıştır. Doğan bebekler bugüne kadar doğumsal kusur, psikolojik gelişim, nörolojik gelişim, okul başarıları vesaire bakımından yakından incelenmiştir ve görülmüştür ki tüp bebek herhangi bir bozukluk veya doğumsal kusura sebep vermemektedir. Dolayısıyla artık biliniyor ki tüp bebek hem anne hem de bebek açısından güvenilir bir uygulamadır.
Tüp Bebek Yöntemiyle Bir Takım Genetik Rahatsızlıkların Önüne Geçmek Mümkünken Gelecek Nesillerin Hastalığa Yakalanma Riskini Kaldırıyorsunuz!

Normal yollarla gebe kaldığınızda ve gebelik belli bir safhaya geldiğinde bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan (amino sentez dediğimiz bölüm) alınır ve orada kromozom tahlili yapılır. O bebekte herhangi bir kromozomal bir anormallik var mı yok mu bilinir. Tüp bebekte ise anne rahmine yerleştirmeden durum tespit edilebilir. Yani yumurta döllenir ve bölündüğü zaman bir parçasını alıp kırk altı kromozomun hepsini tarama şansı mevcuttur. Ve bu sayede de o bebeğin mesela Down sendromlu olup olmadığına daha yerleştirilmeden bakılır eğer ki diyelim Down Sendromu ise o yumurta yerleştirilmesi yapılmaz.

Ya da diyelim ki ailede Akdeniz anemisi var. Bu genin olduğu embriyolar ayıklanır ve dolayısıyla bir sonraki nesile bu hastalığın aktarılmasının önüne geçilmiş olur. İngiltere’de yavaş yavaş uygulanma izni alınan, bazı genleri kesip çıkartma veya kesip iyileştirme izni alınmıştır. Bu işlem mesela bir embriyoda meme kanseri riski var ise o gen kesilip çıkarılacak ve böylece bireyin ileride meme kanseri olma riskinin önüne geçilmiş olacaktır. Böylece alzaymır, Parkinson, diyabet gibi hastalıklar belki de bundan sonra hiç görülmeyecektir gelecekte. Kronik hastalıkları ailesel hastalıkları olan bireyler tüp bebek merkezlerine giderek bu tür hastalıkları olduğunu ve bunların embriyodan kesilip çıkartılmasını isteyebilecekler. Şu anda dünyada sadece İngiltere’de (çok daha yeni birkaç aydır) uygulanan başlayan bu uygulama Türkiye henüz gelmemiştir.
Türkiye’de ise hastalıklı embriyo tespit edilip bu embriyonun kullanılmaması tercih edilmektedir. Dr Hakan Özörnek diyor ki,
“Normal yollarla çocuk sahibi olan ve çocuğu sakat dünyaya gelen bir çift tüp bebek merkezimize başvurdu. Tüp bebek tedavisi uygulanmak üzere başlatılan işlemlerde sekiz tane embriyonun sekizinin sakat olduğu fark edildi ve bunlar transfer edilmedi. ikinci bir tedavi uygulanmaya başlandığında 6 tane yumurtadan ikisi sağlam dört tanesi ise yine sakat olarak geldi. İkisinden bir tanesi yerleştirilen anne çocuk sahibi oldu ve çocuk normal olarak doğdu (herhangi bir sakatlığı olmadı).Dolayısıyla bu anne normal yollarla bebek sahibi olsaydı yine sakat bir çocuk sahibi olacaktı.

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçimi Yapmak Mümkün Müdür?

Bazı insanların merak ettiği diğer bir konu ise istediklerinde kız ya da erkek çocuk sahibi olup olamayacağıdır. Sayın Dr Hakan Özörnek, bu konuya şöyle açıklık getirmektedir;
Teknik olarak cinsiyet seçme işlemi çok kolayken Türkiye de birtakım özel şartlar dışında yapılamamaktadır. Fakat yurt dışında rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca eğer tıbbi bir zorunluluk varsa mesela sadece erkek çocuklarda görülen bir rahatsızlık mevcutsa, o ailenin sadece kız çocuğu sahibi olmalarının sağlanmasına devlet izin vermektedir. Ama eğer ki iki tane erkek çocuğum var bir tane de kızım olsun diyerek bir talep olursa Türkiye’de bunun izni bulunmamaktadır.
Bilgilendirmelerinden dolayı Dr. Hakan Özörnek’e teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort canlı sohbet hattı esenyurt escort canlı sohbet hattı canlı sohbet hattı canlı sohbet hattı