Kapat

Mac Bilgisayar Platformu İçin En Kullanışlı 10 Program

Anasayfa Takı Mac Bilgisayar Platformu İçin En Kullanışlı 10 Program
5 (100%) 2 votes

Dünyaca ünlü Apple firması tarafından üretimi gerçekleştirilen Mac bilgisayar serisi, uzun yıllardır bilgisayar piyasasında yer alan ve Apple ‘ın gelişmesinde büyük katkı sağlayan bir seridir. Serinin asıl adı Macintosh ‘tur ancak kısaltma olan Mac ile anılmaktadır. Serinin ilk bilgisayarı olan Macintosh 128K, 1984 yılında piyasaya çıkarılmıştır. Bilgisayar dünyasında grafik kullanıcı arayüzünü ve fareyi ilk olarak Apple firması bilgisayarlarında kullanmıştır. Yazılım olarak Mac bilgisayarlarda Apple ‘ın kendi ürünü olan Mac OS ve Mac OS X kullanılmaktadır. 2001 yılında kadar üretilen bilgisayarlarda Mac OS, 2001 yılından sonra üretimi yapılan bilgisayarlarda ise Mac OS X işletim sistemi kullanılmaktadır.

Mac bilgisayarlar diğer bilgisayarlara kıyasla ortaya koydu farklı tasarım ve donanımsal özellikleri milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Mac bilgisayarlarda Windows işletim sisteminden farklı olarak Mac OS X işletim sistemi kullanılmasından dolayı kullanılan programlar da farklılık göstermektedir. İki işletim sistemi arasında uyumluluk sorunu baş göstermektedir. Mac bilgisayarlarda kullanımı kolaylaştıran, kullanıcılar için dikkat çeken ve her konuda rağbet gören binlerce program kullanılmaktadır. Son yıllarda gösterdikleri başarı performanslar ile Mac bilgisayarlarda kullanılan olmazsa olmaz programları şu şekilde sıralayabilir;

1- VLC Media Player

VLC Media Player, açık kaynaklı ve özgür olan bir çokluortam oynatıcısıdır. Dosya biçimi olarak MP3, MP4, OGG, FLV, DivX, XviD, CD, VCD, DVD vb. birçok biçimdeki dosyayı ve ortamı desteklemektedir. Bu sayede çokluortam türünde önde gelen ve fazla ilgi gören programların arasında yer almaktadır. VLC Media Player, sahip olduğu çözücüleri ile başka hiçbir pakete gereksinim duymadan video ve ses dosyalarını açabilmekte ve yüksek kalitede oynatabilmektedir. Günümüzde video ve ses dosyalarından karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi, dosyaların hasarlı ya da tam olmamasından dolayı açılamamalarıdır. Fakat VLC Media Player sayesinde bu hasarlı ve tam olmayan dosyaları açmak mümkündür. Bu özelliği ile de oldukça başarılı bir performans sunmaktadır. Görünüm olarak gayet sade, kullanışlı ve basit bir arayüze sahiptir. Bu yüzden kullanımı oldukça kolaydır. 2001 yılından beri hizmet veren program, Mac OS X ‘in yanında Windows, Linux, Android ve Ios platformlarında da kullanılabilmektedir. 16 yılda yaklaşık 30 milyon kullanıcıya ulaşarak çokluortam türünde kendini kanıtlamıştır.

2- Microsoft Office

1989 yılında Microsoft tarafından piyasaya sürülen Microsoft Office, günümüzde işletmeler tarafından en çok kullanılan programdır. Apple olarak Mac OS X işletim sisteminin yanında, Ios işletim sistemi olan mobil cihazlarda da kullanılabilmektedir. Microsoft Office paketi dahilinde Word, PowerPoint, Excel, Outlook, Publisher, OneNote, InfoPath ve Access olmak üzere 8 farklı program yer almaktadır. Mac OS X işletim sistemi üzerinde ilk olarak 1989 yılında, Office 1 paketi adında çıkarılmıştır. Office 1 paketi içerisinde sadece Word, Excel ve PowerPoint programları yer almaktaydı. En son ise Office 2016 paketi ile kullanıcıların hizmetlerini karşılamaktadır. Office 2016 paketinde ise Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook programları yer almaktadır. Dünya üzerinde iş yerlerinde kullanılan programların 5 ‘de 4 ‘ünü Microsoft Office programları oluşturmaktadır. Windows ve Mac platformları için farklı paketler, farklı tarihlerde piyasaya sürülmektedir. İki işletim sistemi için farklı sürümler oluşturulmaktadır. Bundan dolayı Windows ve Mac kullanıcıları yeni sürümlere aynı zamanda ulaşamamaktadır. Yenilikler, Windows platformunda daha önce yerini almaktadır. Dolayısıyla Mac kullanıcıları bu konuya biraz da olsa tepki göstermektedir.

3- uTorrent

uTorrent, 2005 yılında piyasaya sürülen bir BitTorrent istemicisidir. BitTorrent sistemi, eşler arasında dosya paylaşımı olarak bilinmektedir. Windows ve Mac OS X platformlarında kullanılabilen uTorrent, torrent dosya indirme programları arasında oldukça yaygın olan bir programdır. Torrent dosyaların asıl amacı, büyük boyuta sahip olan dosyaların birden farklı kaynak ve eşten alınarak yüksek hızda indirme yapılabilmesidir. Genellikle oyun, dizi ve film dosyalarının indirilmesi aracılığıyla kullanılan torrent dosyalar piyasada ilk yerini aldığı yıllarda oldukça ilgi görmekteydi. Halen insanlar tarafından kullanılıyor olsa da orijinal oyunlar gösterilen ilginin artması sebebiyle kullanıcı kaybı yaşamıştır. uTorrent basit arayüzü ve oldukça iyi performansından dolayı en çok kullanılan torrent indirme programlarından birisidir. Torrent dosya indirmenin birçok avantajı bulunmaktadır. İndirme yapılırken aniden kapanma durumunda, bilgisayar tekrar açıldıktan sonra indirme işlemine devam edilebilmektedir. Ayrıca durdurulan indirmeler günler sonra bile devam ettirilebilmektedir.

4- FaceTime

2010 yılından beri Apple cihazlarda kullanılabilen FaceTime, görüntülü görüşme programıdır. Iphone, Ipad, Ipod Touch ve Mac gibi Apple cihazlarında FaceTime ‘ı kullanabilmek mümkündür. FaceTime görüşmeleri ilk olarak sadece Wifi üzerinden gerçekleştirilebilmekteydi. İlerleyen zamanda hücresel veri aracılığıyla da kullanılabilmeye başlandı. Çünkü FaceTime görüşmeleri sunduğu yüksek kalitedeki görüntüler sebebiyle oldukça fazla internet tüketmekteydi. Daha sonradan yapılan iyileştirmeler sayesinde bu konuya çözüm getirildi ve hücresel veri aracılığıyla da kullanılmaya başlandı. İlk olarak Iphone cihazlarda kullanılmaya başlanan FaceTime uygulaması, 2010 yılının Ekim ayında duyurulan kararla o günden itibaren artık tüm Mac ‘lerde kullanılabilmektedir. Oldukça kolay ve basit bir görüntülü konuşma deneyimi sunmasından dolayı Mac bilgisayarlarda bu alanda en fazla ilgi gören programlardan biridir. Mac üzerinden FaceTime ile görüşmek yapabilmek için ilk önce FaceTime programına sahip olmak gerekmektedir. Daha sonra Apple ID aracılığıyla üye olmak ve görüşmek yapmak istediğimiz kişilerle telefon ya da e-mail aracılığıyla bağlantı kurmak gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra istediğimiz kişiyle görüşme başlatabilmemiz mümkündür.

5- Steam

Oyun kütüphanesi olarak dünya üzerinde hizmet veren programlar arasından en çok kullanılanı Steam ‘dır. Aktif olarak yaklaşık 200 milyon kullanıcısı bulunan Steam, Valve Corporation tarafından ilk olarak 2003 yılında piyasaya sürülmüştür. Steam Mağazası ‘nda 10.000 üzerinde oyun, 10.000 civarında oyun iyileştirme paketi ve 2.000 civarında da demo sürümlü oyun bulunmaktadır. Steam, milyonlarca oyuncu için de bir buluşma noktasıdır. Birbirleriyle iletişim kurmak isteyen oyuncular için bir iletişim ağı görevi de üstlenmektedir. İsteyen kullanıcı Steam üzerinden canlı yayın bile yapabilmektedir. Oyunlar, Windows ve Mac OS X için aynı uyumlulukta olmayabilmektedir. Bazı oyunlar hem Windows hem de Mac OS X için uyumluluk gösterebilirken bazıları ise sadece biri için uyumluluk gösterebilmektedir. Steam Mağazası ‘nda yer alan oyunlar para karşılığı satın alınabilmektedir. Ayrıca Steam, yıl içerisinde bazı dönemlerde kullanıcıları için büyük fırsatlar sunmaktadır ve onlar için iyi oranlarda indirimler uygulamaktadır. Bunlar gibi birçok sunduğu faydalı hizmet dolayısıyla ilerleyen zamanda da başarısına başarı katacak gibi görünmektedir.

6- ZenMate

Dünya üzerinde birçok VPN eklentisi ve programı yer almaktadır. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılanlardan birisi ZenMate ‘dir. ZenMate, girilmek istenen ve kullanıcı için ziyareti yasaklı olan sitelere giriş yapılmasını sağlamaktadır. Güvenli bir şekilde ve kullandığı gizli kimlik aracılığıyla sitelere giriş yapılabilmesini sağlayan ZenMate, VPN ve Proxy yazılımları üzerine kurulmuştur. Temel olay, program içerisinde yer alan belirli ülkelerin ip adreslerini kullanarak hem kendi ip ‘nizi saklamak hem de giriş yasağınız bulunan siteye erişim sağlamanızdır. Program içeriğinde birçok ülke seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını ücretsiz, bazılarını ise para karşılığı kullanabilmeniz mümkündür. İki şekilde ZenMate programını kullanmak mümkündür. İlk olarak kullandığınız tarayıcıya eklenti olarak ekleyebilirsiniz. Tarayıcınıza eklenti olarak yükleyip kullanmak yerine bilgisayarınıza ZenMate programını kurarak da kullanabilirsiniz. Hem Windows hem de Mac OS X işletim sistemleri için kullanılabilmektedir. Dünya üzerinde 40 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunmaktadır. Bünyesinde ise 30 ‘un üzerinde ülke sunucusu bulundurmaktadır.

7- Dropbox

Dropbox, kullanıcılar arası bir paylaşım ortamıdır. Her kullanıcısına ücretsiz olarak kullanabileceği 2 GB ‘lık veri alanı sunmaktadır. Ayrıca kullanıcılarına çevrimiçi oldukları durumda arkadaşları ile sınırsız boyuttaki dosyalarını paylaşma imkanı da sunar. Dropbox ‘ın en önemli özelliklerinden birisi, kullanıcının isteği olmadığı takdir de sahip olduğu veri alanındaki dosyaları başka kimseler ile paylaşmamasıdır. Yani kullanıcı gizliliği sağlamaktadır. Günümüzde pek çok programda bu sağlanmamaktadır. Bu yüzden Dropbox bu özelliği ile ilgi çekmektedir. Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından 2007 yılının Haziran ayında kurulmuştur. Dropbox, 2014 yılında yönetim kuruluna eski ABD İçişleri Bakanı Condoleezza Rice ‘ı kattı. Eski bakanın geçmişinde yer alan kötü olaylardan dolayı Dropbox kullanıcıları büyük tepki göstermişti. Dropbox ‘a karşı bu kararlarının yanlış olduğunu ve eski bakanla ilişkilerini kesmezse Dropbox ‘u bırakacaklarını açıkladılar. Eski bakanın Irak Savaşı ile ilişkisi bulunması, Bush döneminde yapılan işkencelerde yer alması, yasal olmayan bir şekilde telefon dinlemesi ve Chevron ‘un yönetim kurulunda görev almasından dolayı kendisi pek sevilmeyen biridir. Eski bakanın böyle bir geçmişe sahip olmasından dolayı kullanıcıların Dropbox yöneticilerine karşı gösterdikleri tepkiler yerinde bulunmuştur. İlerleyen dönemde başarılı bir grafik sergileyen Dropbox, dünya genelinde 500 milyon üzerinde kullanıcıya sahiptir.

8- The Unarchiver

Mac programları arasında ihtiyacı olanlar için kendi alanında en iyi hizmeti sunan programlardan birisi de The Unarchiver ‘dir. Arşivlenmiş ve sıkıştırılmış dosyaların için oldukça detaylı bir hizmet sunmaktadır. Basit bir arayüzünün yanında, hızlı bir kullanıma sahip olması ve ücretsiz bir şekilde indirilebilir olması sebebiyle kullanıcılar için kaçırılmayacak bir fırsat derecesindedir. RAR, ZIP vb. onlarca formatlı dosyaların tümüne destek sağlamaktadır. Aynı türdeki birçok programa kıyasla daha profesyonel, daha kullanışlı ve daha akıcı bir programdır. The Unarchiver sadece Mac OS X işletim sistemi üzerinde kullanılabilmektedir. Programın en önemli özelliği ise desteklediği format genişliğidir. Neredeyse bütün formattaki dosyaları açabildiği için kullanıcılarını üzmeyen ve onların gönül rahatlığı ile dosyaları üzerinde değişiklikler yapabilmelerini sağlayan bir arşiv programıdır.

9- ChitChat

WhatsApp, günümüzde 1 milyarın üzerinde bir kullanıcı sayısına ulaşmış ve işleyiş açısından oldukça yararlı olan bir sohbet uygulamasıdır. Bir mobil cihaz uygulaması olduğu için bilgisayarlar için herhangi bir programı bulunmamaktadır. Bilgisayarlar için ise WhatsApp Web adındaki web sitesi ile mobil cihazlardaki WhatsApp arayüzünü bilgisayarlara sunabilmektedir. ChitChat ise Mac OS X platformunda kullanılabilen ve WhatsApp Web ‘in program haline getirilmiş şeklidir. Oldukça basit ve kullanışlı olan ChitChat, WhatsApp Web sitesinin içeriğini oldukça iyi bir şekilde sergilemektedir. Program ile site arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Arayüz aynı şekilde programa uygulanmıştır. Mac bilgisayar kullanıcıları olup WhatsApp Web ‘i sürekli bir şekilde kullananlar için kaçırılmayacak bir program olup, şu ana kadar da oldukça fazla bir ilgi görmüştür.

10- CleanMyMac

Günümüzde bilgisayarda karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisi bilgisayarlarımızın yavaşlamasıdır. Bilgisayarlarımızın yavaşlama sebepleri ise gereksiz yer kaplayan dosyalar, silinen programların dosyalarının silinmemesi vb. ‘dir. CleanMyMac ile Mac ‘imizin yavaşlamasına sebep olan bütün gereksiz dosyaları temizlememiz mümkündür. Kullanımı olarak oldukça basit olan CleanMyMac, bilgisayarımız için ilk önce bir tarama gerçekleştiriyor ve bu tarama ardından bulduğu dosyaları bize sunuyor. Temizlenmesi istediğimiz dosyaları seçtikten sonra beliren temizle butonuna tıklamamız yeterlidir. CleanMyMac ile silebileceğimiz dosyaların boyutları GB ‘lar şeklinde olabilmektedir. Ayrıca CleanMyMac, bilgisayarın RAM ‘ini de temizleyerek performansa etki sağlamaktadır. Oldukça iyi bir tarama gerçekleştirerek iyi bir hızlandırma performansı sergilemektedir. Bu yüzden CleanMyMac alanından önde gelen programlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort canlı sohbet hattı esenyurt escort canlı sohbet hattı canlı sohbet hattı canlı sohbet hattı