Kapat

Bir İnci’nin Gerçek Olup , Olmadığının Anlamak İçin 4 Yol

Anasayfa Takı Bir İnci’nin Gerçek Olup , Olmadığının Anlamak İçin 4 Yol
3.8 (75%) 116 votes

Inci takı satın almak mı düşünüyorsun? İnciden yapılmış bir aile yadigarına sahip misin? Birkaç basit testler, inci ürününüzün sahte mi yoksa birkaç dakika içerisinde “gerçek anlaşma” mı olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Bugün gerçek bir inci işareti için nasıl görüneceğinizi ve hissettiğinizi öğrenin ve tekrar taklitçilikten düşmekten asla çekinmeyeceksiniz.

Küçük kusurları ara. Yukarıda belirtildiği gibi, gerçek inciler sadece nadiren “mükemmel”. Genellikle, şekillerinde küçük lekeler veya usulsüzlükler olacaktır.  Dış katmanı tabakası da ışığı incinin farklı bölümlerinde farklı yansıtabilir. İmitasyon incileri neredeyse her zaman “çok mükemmel” – mükemmel küresel görünürler, yüzeyin her bir bölgesinde aynı miktarda parlaklık taşırlar ve girinti veya kusur göstermezler.

 • Mükemmel yuvarlak gerçek inciler nadir ancak mümkün olsa da, bir kolye neredeyse asla bu tür incilerden yapılmayacaktır. İncilerden yapılmış, aynı pürüzsüz, yuvarlak şekle benzeyen bir kolye neredeyse kesin bir sahte.

Keskin, sağlıklı bir parlaklık olup olmadığını kontrol edin. Parlaklık, kuyumcuların kıymetli bir taştan yansıyan ışığın türünü tarif etmesinin bir yoludur. İncinin parlaklığı o kadar güzel yapan şeyin bir parçasıdır. İyi kalitede inciler, ışık onları çarptığında parlaklık kazandıran parlak, berrak bir parlaklığa sahip olmalıdır. Eğer yakından bakarsanız, kendi yansımasını incinin yüzeyinde görebilmelisiniz.

 • Bu testle ilgili bir sorun, düşük kalitede gerçek incilerin (genellikle donuk, “tebeşirli” bir parlaklığa sahip olması) sahte incilere benzeyebileceğidir. Bu makaledeki diğer testlerden birkaçıyla sonuçlarınızı kontrol edin.

Biraz ton olup olmadığını kontrol edin. İyi kalitede inciler, çoğunlukla aşırı tonları için değerlidir – hafifçe vurulduğunda dış yüzeyinde görünen ince renk. Sahte inciler genellikle üst ton efektine sahip değildir, bu da çoğaltmak zor. Böylece, inci hafif vurulduğunda renkle biraz gölgelenmiş gibi görünüyorsa, gerçek olması için iyi bir şans var. Gül ve fildişi beyaz inciler için en çok istenen tonlamalardan ikisidir, ancak özellikle koyu inciler için çok çeşitli renkler mümkündür.

 • Bazı gerçek inciler görünür bir overtone
 • olmadığı için, değil senin inci bir overtone gördükten sahte olduğunu kesin bir işaretidir ille değildir.

Matkap deliğinin etrafındaki ipuçlarını bulun. İpliğin veya kolyenin üzerindeki inciler genellikle dize geçmek için delik açılır. Bu deliği dikkatlice incelemek, incinin gerçek olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Aramak istediğiniz özel şeyler şunlardır:

 • Deliklere iyi tanımlanmış kenarlar. Gerçek inciler genellikle keskin kenarları olan delik deliklere (içi boş bir silindir gibi) sahiptir. Sahte atımların genellikle kaba veya yuvarlak kenarları vardır. Bununla birlikte, eski ve iyi giyilen gerçek inciler de deliklerin kenarlarını yuvarlatmış olabilir. Sahte inciler, inci yüzeyinde mükemmel silindir olmaktan ziyade dışarıya doğru da eğilebilirler.
 • Delik etrafında yontulmuş boya veya kaplama. Sahte inciler tekrar tekrar kullanıldıklarında birbirlerine sürtünldikçe yapay kaplamalar deliklerin etrafında aşınabilir. Altındaki cam veya plastik şeritleri görebilirsiniz. Bu sahte bir işarettir.

Nekre ve çekirdek arasındaki çizgiye deliğe bak. Gerçek bir inci hemen hemen her zaman açık bir dış katman katmanına sahipken, sahte inciler yapay katman ince tabakalarına sahiptir veya tamamen eksiktir. İncinizde matkap deliği varsa, büyüteçle bakarak nacre’yi kontrol edebilirsiniz. Gerçek inciler genellikle (ancak her zaman değil) nacre’yi çekirdekten (incinin iç kısmı) ayıran belirgin bir çizgiye sahip olacaklardır.

İncileri doğrulamak için yalnızca bir test kullanmaya dikkat edin. Bu tekrarlamayı gerektirir: Yukarıdaki testlerden herhangi biri yanlış sonuçlar verebilir. Sonuçlarınızdan emin olmak için birçok farklı test gerçekleştirin.

 • İzole edilmiş testlerin yanıltıcı olabileceğinin bir örneği olan bir kaynak, özel olarak cilalanmış gerçek incilerin diş ve sürtünme testlerinde çok düzgün hissettiklerini buldu.

“Yanık” testinden kaçının. Bazı kaynaklar sahte olup olmadığını belirlemek için incileri açık alevle tutmanızı tavsiye edebilir. Bu söylentiye göre, sahte inciler yanacak veya eriyecekken, gerçek inciler hiç etkilenmeyecek. Gerçek daha karmaşıktır. Çoğu sahte inci yangınla hasar görürken , bazı gerçek inciler de zarar görür . Yapay bir dış kaplama ile işlenmiş olan gerçek inciler özellikle alevden etkilenebilirler ve alev içinde sadece birkaç saniye sonra lekeler, deforme olmuş delik delikleri ve bozulmuş parlaklık gösterebilirler.

 • Buna ek olarak, incilerin ısıyı iyi ilettiğini ve açık ateşte ısıtıldığında çok sıcak olabileceğini belirtmek gerekir. Bu testi yapmaya kalkışırsanız, kötü yanıklardan kaçınmak için gerekli önlemleri alın.

Egzotik isimlerle satılan taklit incilere düşmeyin. Bir satıcı fiziksel niteliklerinden ziyade bir inci adına satmaya çalışıyorsa, sökülebilir olabilirsiniz. Örneğin, egzotik Akdenizli Mallorca adasından alınıp tamamen yapay olarak üretilen “Mallorca” (veya “Majorca”) inciler bazen masum müşterilere satılıyor.

Bir incinin fiyatı ile ilgili sağduyu içgüdülerini görmezden gelme. Gerçek incinin fiyatı büyüklüğü, şekli, aşırı ton ve diğer özelliklere bağlı olarak büyük değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte, asla bu kadar ucuza mal olmayacaklardır. Örneğin, tatlı su incilerinden (gerçek incilerin en ucuz çeşidi) yapılmış bir kolye birkaç yüz dolara kolayca perakende olabilir. Bir satıcı size gerçek olamayacak kadar iyi görünen gerçek incilerle ilgili bir anlaşma yapıyorsa, muhtemelen öyle.

 • Genel kural olarak, yalnızca lisanslı, sertifikalı kuyumcular ve inci perakendecilerinden inciler satın almak isteyeceksiniz. Sokak satıcılarından veya rehinci dükkanlardan inciler almak riskli bir öneri olabilir. Bizim Bkz inci satın alma rehberi belirli ipuçları için.

Mikroskop ile “pullu” yüzey desenlendirme olup olmadığını kontrol edin. 30x jeweller’s loupe kullanabilirsiniz, ancak bunun için 64 güç büyütmeli veya daha fazla işe yarayan mikroskoplar kullanabilirsiniz. Gerçek incilerin yüzeyleri labirente benzer, ölçeklendirilmiş bir kalıba sahiptir. Bu desenleme biraz topografik bir harita gibi görünüyor. [6] Gerçek incilere “cesur” doku veren bu mikroskopik ölçeklendirme.

 • Buna zıt olarak, sahte incilerin çoğu zaman, grenli, oldukça düzenli darbelere (aya ait kraterin yüzeyi gibi biraz) kaplanmış bir yüzeye sahip olacaklar.

İncilerinizi sertifikalı gerçek incilerle karşılaştırın. Karşılaştırma amaçları için gerçek olduğunuzu bildiğiniz bazı inciler varsa, yukarıdaki tüm testler daha kolaydır . İncileri gerçek olarak tasdik edilmiş olanlardan bir dizi ile karşılaştırma ihtimali hakkında bir kuyumcu ile iletişime geçmeyi deneyin. Alternatif olarak, karşılaştırmalar yapmak için bir arkadaşınızın veya akrabanızın gerçek incisini de ödünç almanız gerekir.

 • Sertifikalı gerçek incilerle yaptığınız test çeşitleri hakkında sağduyu kullanın. Örneğin, diş testini veya sürtünme testini başkasının kıymetli taşlarıyla denemek istemezsiniz.

İncileri bir uzman tarafından değerlendir. İncinizin özgünlüğünü belirlemekte zorluk çekiyorsanız, incinizi saygın bir kuyumcu veya taşologa götürebilirsiniz. Bu profesyonellerin, incinin gerçek olup olmadığını (ve gerçek olup olmadığını, kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu) anlatan araçlar, eğitimler ve uzman gözleri bulunur. Bununla birlikte, bu seçenekler genellikle ucuza gelmiyor – basit bir değerlendirme kolayca 100 dolardan fazla maliyete neden olabilir.

Bir X-radyograf testi siparişi vermeyi deneyin. Bir uzmanın incilerinin gerçek olup olmadığını belirlemek için yapabileceği bu test, bir X-ray makinesi kullanır. Gerçek inciler, röntgen filminde yarı saydam bir gri renk olarak görünecektir. Olumlu baskıda negatif ve düz siyah renkte sahte beyaz olacaktır.

Refraktometre testi yapmayı deneyin. Bu gelişmiş test, özgünlüğünü belirlemek için incinin içinden ne kadar ışık geçirildiğini ölçer. İnciler genellikle 1.530 ile 1.685 arasında bir refraktometre okumasına (“kırılma indisi” olarak adlandırılır) sahiptir. Bu iki değer arasındaki fark (0.155), incinin ışığa bakış biçimini etkileyen inci çift ​​difraksiyonu olarak adlandırılır . Bu nitelikler bir uzmana incinin büyük olasılıkla gerçek bir tane olduğunu söyler.

İncileri ön dişlerin üzerine sürtün. Başparmak ve işaret parmağınız arasında bir veya iki inci tutun ve hafifçe ön dişlerin ısıran kenarına bastırın. Onları yan yana hareket ettirerek dişlerine sürtün. Gerçek bir inci , dış kaplamanın dış katmanlarındaki küçük ölçekli kusurlardan dolayı genellikle hafif kaba veya cesur bir dokuya sahip olacaktır . Cam veya plastikten yapılmış sahte inciler genellikle mükemmel bir şekilde pürüzsüz olurlar .

 • Bu testin temiz olduğundan emin olmak için denemeler yapmadan önce dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz. Yeni bir yemekten alınan yiyecek kalıntısı yanlış sonuçlar verebilir.

İncileri birbirine sürtün. Parmaklarınızda birkaç incik tutun ve hafifçe birbirlerine sürtün. Sürtünmenin hafif hissi hissedin. Gerçek inciler, birbirlerine sürtünldüklerinde genellikle küçük bir sürtünme oluştururlar çünkü dış katmanlarının dış katmanları mükemmel derecede pürüzsüz değildir. Öte yandan sahte inciler genellikle pürüzsüz kaplamalara sahiptir ve birlikte ovulduğunda genellikle birbirlerine kayarlar.

 • Bu testten sonra ellerinize yakından bakın. İki inci birbirine sürtünce, dış tabakaları genellikle küçük bir miktarı aşındırır. İncilerinizi ovuşturduktan sonra ince, tozumsu, beyaz bir kalıntı fark ederseniz, bu muhtemelen toz olan sedeftir – incilerin gerçek olduğunun bir işaretidir.

Incilerin mükemmel yuvarlak olup olmadığını kontrol edin. Doğanın ürünleri oldukları için, her gerçek inci, kar taneleri veya parmak izleri gibi biraz farklıdır. Çoğu inci mükemmel küre olmayacaktır – genellikle hafif dikdörtgen veya küçük kusurlar olacaktır. İncileriniz sanki size mükemmel geliyorsa, suni oldukları ihtimal de var.

 • Gerçek incilerin mükemmel yuvarlak olması mümkündür. Bununla birlikte, bunların örnekleri çok nadir olup genellikle yüksek bir fiyat getirir.
 • Bir incinin mükemmel şekilde yuvarlak olup olmadığından emin değil misiniz? Düz bir yüzeye dikkatlice haddelemeyi deneyin. Kusurlu inciler sürekli olarak düz bir çizgi ile yuvarlanmaz.

Dokunma için serinlik hissedin. Bu test için, oturmakta olduğunuz incilerden değil, oturan birkaç inciye ihtiyacınız olacak. İncileri elinizde tutun ve cildinize karşı hissettiklerine konsantre olun. Gerçek inciler, ısınmadan önce birkaç saniye serin hissedecekler. Duygu, yalınayaktan mermer bir zemine adım atarak elde ettiğinizle benzer.

 • Plastik inciler, diğer taraftan, oda sıcaklığı ile ilgili olacak ve daha çabuk ısınacak.
 • Not: İyi kalitede sahte cam inciler yine de “soğuk” hissi verebilir. İlk denediğiniz test ise sonuçlarınızı diğer testlerle doğrulayın.

İncinin ağırlığını elinizde hissedin. Ne kadar ağır oldukları hakkında fikir edinmek için elinizdeki bir ya da iki inciyi dikkatli bir şekilde sıçratın. Çoğu gerçek inci, boyutlarına göre biraz ağır hisseder. Öte yandan, sahte (özellikle plastik inciler) hafif, gerçekçi olmayan bir hisse sahip olacak.

 • Açık bir nedenden ötürü, bu test mükemmel değildir – birkaç küçük incinin ağırlığına bakmaksa zorlayıcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için incilerinizi gerçek veya sahte olduğunu bildiğiniz bir setle karşılaştırmak isteyebilirsiniz . İncinin ağırlığından ne kadar emin olursanız olun, daima bir başka testle doğrulayın.

https://www.gumusdunyasi.com/kategori/75-gumus-inci-kupeler.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort canlı sohbet hattı esenyurt escort canlı sohbet hattı canlı sohbet hattı canlı sohbet hattı